Kamishibai napříč stoletím

15.11.2023

Kamishibai (kami-papír, shibai-divadlo) je forma japonského pouličního divadla a vyprávění příběhů. Vznik se datuje do 12. století, kdy budhističtí mniši vyprávěli příběhy negramotnému obyvatelstvu.

Ve formátu, ve kterém Kamishibai známe dnes, se začalo objevovat na počátku 20. století. Největší popularitu získalo během Velké hospodářské krize 30. let, kdy se stalo Kamishibai zdrojem obživy pro desetitisíce nezaměstnaných a zdrojem zábavy pro široké vrstvy obyvatelstva.

V době 2. světové války se vyprávěly hrdinské příběhy. Sloužily k povzbuzení vojáků a propagandě. V poválečném období se psaly a kreslily hrdinské příběhy s cílem podpořit myšlenku bratrství, spolupráce, hlásání pravdy a celosvětového míru.

S příchodem televize zájem o toto umění upadá.

Do Evropy se dostalo Kamishibai díky Edith Montelle v 70. létech 20. století. Propagovala Kamishibai jako vzdělávací nástroj a způsob popularizace čtení. Jezdila po školách a knihovnách, školila lektory, vyprávěla. Můžeme říct, že tím začala velká popularita Kamishibai v mnoha zemích Evropy (Francie, Španělsko, Polsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Portugalsko, Slovinsko, Chorvatsko) a nyní se dostává i k nám.

Potenciál Kamishibai lze využívat především v mateřských školkách, základních školách, družinách, knihovnách, dětských skupinách zabývající se divadlem a je vhodné i pro seniory. Využít se dá jak pro vzdělávání, tak pro uměleckou ztvárnění.

Kamishibai představuje malé dřevěné pódium s otevíracími dvířky. Do divadla jsou vkládány obrázky na volných listech. Vypravěč nejdříve otevře dvířka a následně postupně odhaluje ilustrace a vypráví příběh k obrazovým výjevům. Tímto způsobem se diváci stávají součástí příběhu, zatímco vypravěč je do něj vtahuje.

Kamishibai má široký potenciál. Může být využito pro prezentaci široké škály témat a předmětů, podporuje předčtenářské dovednosti, čtenářskou gramotnost, rozvíjí kreativitu a fantazii dětí, a také pro výuku jazyka.

Kamishibai může sloužit k prezentaci historických příběhů, přírodních jevů, kulturních tradic, mýtů a pověstí. Může představovat vědecká témata, jako například planetární soustavu, zvířecí stopy, rostliny a významné historické události.

S úspěchem se používá u mentálně handicapovaných dětí nebo dětí s výukovými problémy a poskytuje i stimulaci seniorům, kteří trpí demencí.

Kamishibai je ideální univerzální a uživatelsky přívětivý nástroj pro mezikulturní projekty a v neposlední řadě jako terapeutický nástroj.

Prožívání příběhů prezentovaných formou divadla Kamishibai se stává nezapomenutelným zážitek jak pro posluchače, tak i pro vypravěče.

Zažijte s námi Kamishibai!

Ilona Salajková, v Mikulově září, 2023