Čekání na spoušť

29.05.2024
Do Mikulova tentokrát míří autorka Lidmila Kábrtová, která v rámci rezidenčního pobytu představí ukázky z povídkového románu Čekání na spoušť (Host 2021). Projekt Čtení Mikulov má již pětiletou tradici, kdy Petr Šesták zve do Mikulova významné české autory.


Kniha v osmi příbězích na ploše sedmdesáti let vypráví, jak zdánlivě nedůležitá rozhodnutí jedněch působí na životy druhých a jak se nenápadná událost může dotknout někoho, o kom to vůbec netušíme. Každá z hlavních postav popisuje situaci z vlastní perspektivy, každá se snaží dodat svému příběhu smysl. A přestože nalézání jedněch je často ztrácením druhých, nikdy není pozdě na smíření a odpuštění. Přinejmenším vůči sobě samým. 

Lidmila Kábrtová píše od dětství, publikuje od svých 12 let. Knižně debutovala v roce 2013 experimentální prózou "Koho vypijou lišky", která je složená z padesátislovních příběhů. Následovala sbírka vzájemně provázaných povídek o ženách a touze po lásce "Místa ve tmě" a povídkový román o špatných rozhodnutích, nepochopení a naději "Čekání na spoušť. Je také autorkou minutových rozhlasových her na ČRo Vltava a rozhlasové hry pro děti "Šedivák".