Aktuálně v knihovně

V PÁTEK 19. 7. je knihovna z technických důvodů ZAVŘENÁ.

Kniha v osmi příbězích na ploše sedmdesáti let vypráví, jak zdánlivě nedůležitá rozhodnutí jedněch působí na životy druhých a jak se nenápadná událost může dotknout někoho, o kom to vůbec netušíme. Každá z hlavních postav popisuje situaci z vlastní perspektivy, každá se snaží dodat svému příběhu smysl. A přestože nalézání jedněch je často ztrácením...

Knihopásek se ukáže na největším veletrhu knihy a literárním festivale - Svět knihy Praha 24. Pozvali nás dámy z kampaně Rosteme s knihou. Těšit se můžete na dvě představení - Motýlek, motýl od Petra Horáčka a Mazlíčka pro Mínu od Ilony Salajkové.

Tiskneme

20.05.2024

Další lekce 3D tisku pod vedením Stanislava Macha nabídne kreativní tvoření, učení, praktické rady a výsledek?? Bude to ještěrka, Glum, či něco praktického? Bude záležet na každém tvůrci. Přihlaste se předem.

Svět trojek je fascinující. Vyskytuje se v mnoha pohádkách, příbězích a rčeních. Zpracuj trojku nebo číslo 3 do svého díla a přines nebo pošli do 8. června do knihovny. Výsledky soutěže budou vyhlášeny v 10:03 při slavnostním zahájení festivalu Knihopásek.

Budeme tam! Nejenom jako účastníci, ale i jako vystupující. Můžete nás vidět v sále Heleny Zmatlíkové v pátek ve 13.00 a v 17.00. Budeme "hrát" knihu Motýlek, motýl od Petra Horáčka a příběh od Ilony Salajkové Mazlíček pro Mínu, a to formou obrázkového divadla Kamishibai. Nasledně si můžete vytvořit svoji louku a svého mazlíčka.

Zveme naše ukrajinské studenty českého jazyka a jejich přátele, i naše čtenáře a příznivce na Kulinářský workshop. Vzděláním za poznáním! Sraz před knihovnou v 16.30 hod. Navštívíme nejzajímavější sklípek v Mikulově u Solaříků. Přihlaste se: knihovna@mikulov.cz nebo tel. 519 510 025 či 773 873 657.

Program Chutné příběhy se tentokrát zaměří na velikonoční pochoutky a velikonoční tvoření. Také vás čeká krásný velikonoční příběh. Přihlaste se předem: knihovna@mikulov.cz

Projekt se zaměřuje na vzájemné poznávání se, kreativitu a vzdělávání. Akce jsou přístupné jak pro Ukrajince, tak pro místní obyvatele.

Chcete se dozvědět, jak funguje paměť? Chcete být stále v kondici? Jaké "fígle" použít? To vše vám zodpoví zkušený lektor MěK Břeclav Jaroslav Čech. Trénink paměti je určen pro všechny generace.

KNIHEDA

14.03.2024

Cyklus přednášek o architektuře, výtvarném umění, slavných umělcích. Přednášet bude Eda (Zdeněk) Cupák - výtvarník, hudebník a pedagog.

Letošní ročník měsíce čtenářů nese motto S knížkou do života – životem s knihou. Připomeneme si, že knihy a knihovny doprovázejí své čtenáře od dětského věku po věk seniorský. Jsou rodiny, kde se čtenářství přenáší z generace na generaci. V tomto měsíci jsme si připravili spoustu aktivit, kurzů a činností pro všechny.

Městská knihovna v Mikulově používá přes čtyřicet příběhů formou Kamishibai. V tabulce je označeno, které jsou autorsky volné, které nabízí nakladatelství Pasparata a Don Bosco, v jakých jazykových mutacích si je můžete pořídit. Postupně vytváříme metodické listy a návrhy na workshopy. Autorsky volné soubory můžeme sdílet k vytištění.

Tiskneme...

12.02.2024

Kurz práce s 3D tiskárnou pro všechny nadšence o tuto technologii.

Chcete si vytvořit originální šaty? Uplést jedinečnou čepici? Vytvořit roztomilého medvídka?

Klumprťárna

06.02.2024

Tvořit může každý, svým vlastním tempem, podle svých představ. Snažíme se dát prostor všem, kdo má tvořivou duši. Přihlaste se do cyklu Klumprťárny.

Další z cyklu přednášek Virtuální univerzity 3. věku, tentokrát na téma Santini. Kurz je věnovaný fenomenálnímu architektovi s jehož dílem se můžeme setkat na mnoha místech České republiky.

Městská knihovna Mikulov je hlavním propagátorem a iniciátorem práce s divadlem Kamishibai. Významně se podílí na programové náplni konference. Těšit se můžete na odborníky z Německa, kteří mají dlouholeté zkušenosti s tímto formátem jak ve školách, tak v knihovnách.

Jak vypadají inspirativní knihovny dneška? Cyklus nahlíží za dveře institucí, které získaly ocenění Bibliotheca inspirans 2023, protože ukázaly, že jsou nejen půjčovnou literatury, ale bezpečným přístavem, místem setkání a upevnění komunity.

Používání moderních technologií v každém věku? Ano, je to možné! Pokud je vám více než 65 let a nejste si jistí, přijďte do knihovny na kurz. Budeme se věnovat základnímu nastavení, používání a bezpečnému internetu.

Z Ukrajiny mezi nás je název projektu nadace Via. Městská knihovna Mikulov získala grant 49 000 Kč na podporu aktivit směřujících k posílení aktivit, které sníží napětí mezi příchozími z Ukrajiny a místními obyvateli. Také mají dopomoci Ukrajincům k lepší orientaci v naší společnosti.

Vernisáž soutěžních fotografií a ocenění nejlepších. Soutěž a akce je pořádána ke 400. výročí položení a posvěcení základního kamene.

Beseda se nekoná
Beseda se nekoná