Aktuálně v knihovně

V PÁTEK 19. 7. je knihovna z technických důvodů ZAVŘENÁ.

Každoročně se scházíme s dětmi na Svatomartinské dílně. I letos se můžete těšit na psaní husím brkem, přípravu slavnostní pochoutky, tvoření a povídání o tradicích. Včas se přihlaste, máme omezené kapacity.

Zveme vás na výstavu fotografií Petra Václavka a workshopy podle Kláry Smolíkové Dubánci ve světě lidí.

Knihovny jsou místem, kde se lidé mohou setkávat. Městská knihovna Mikulov byla za svoji činnost vybrána z téměř 200 projektů.

Od 10. 10. 2023 opět zahajujeme výuku českého jazyka pro dospělé Ukrajince. Každé úterý pro pokračující studenty, každý čtvrtek pro začátečníky a upevňující si učivo.

V knihovně se nám daří udržovat a pěstovat Kombuchu. Rádi se podělíme s našimi uživateli. Poradíme vám, jak založit první nálev. Ostatní je třeba si zjistit v literatuře, na internetu nebo prostě jen experimentovat.

Z pohlednic od Antonína Tichého jsme vytvořili zábavné kvízy z historie Mikulova. Některé otázky jsou tipovací, některé odpovědi znají jen místní pamětníci a některé znají děti. Zapojte se i vy. Budete odměněni knihou dle výběru.

Zveme vás na cyklus přednášek lektorky Ivy Matyášové. Zvolila témata, která se prolínají naším životem: harmonie vztahů, zdraví, očista prostoru a zahradní design.

Nekonečný svět fantazie je téma osmého ročníku soutěže Jižní Morava čte. Položením osmičky naležato dostanete nekonečno, neomezeno, vše je dovoleno. V nekonečném světě fantazie nejsme omezení hranicemi, které si stavíme uvnitř nás nebo zvenku. Ve fantazijním světě můžeme navazovat neuvěřitelná přátelství, podívat se do míst, která jsou zapovězená...

Cyklus Každodenní živořt v barokních Čechách a na Moravě poskytne studentům vhled do života prostých lidí. Nabízí témata jako je kriminalita, sex, životní strasti žen, dotkne se i čarodějnických procesů. Venkovský život nebyl jen o práci a robotě, ale byl spjat s mnoha zajímavými příběhy. Osudy skutečných lidí mohou přinést jiný pohled na minulost....

Robotí škola

28.08.2023

Základy programování, seznámení se s nejmenšími robůtky - ozoboty, roboty, kteří umí různé věci...Můžete si z Lega postavit vlastního robota. Novinkou je bližší seznámení a základní projektování 3D tisku. Roboti jsou vhodní pro začátečníky, 3D tisk pro pokročilejší, kteří už zvládli Robotí školu v minulém roce. Na každou lekci se nahlaste předem.

V září zahajujeme další cyklus kulinářských příběhů. Na co se můžete těšit? To většinou předem neprozrazujeme, aby jste si užili překvapení, hádanek a indícií. Určitě se máte na co těšit. Nezapomeňte se však nahlásit předem.

Umět číst je základní dovednost, která děti provází celým životem, a proto bychom děti měli při čtení podporovat. Již od předškolního věku si děti postupně osvojují různé schopnosti, které jim v budoucnosti čtení usnadňuje.

Zveme vás na festival, kde prožijete knihu jinak. Příběhy se dají vyprávět různými způsoby - divadlem, čtením, obrázky, obrázkovým divadlem Kamishibai, filmem, tvůrčími aktivitami.

Chutné příběhy se tentokrát nesou v duchu japonské kuchyně. Děti si připraví sushi dle svých představ a poslechnou si příběh o japonském muži, který hrál divadlo.

Seznámení se s funkcí a možnostmi umělé inteligence, práce s tabletem a vyhledávání informací, překlady a generování obrázků - minikurz pro seniory.

Pro děti a dospělé z Ukrajiny, kteří žijí v našem městě pořádáme dílničku, kde si mohou vytvořit originální ozdobu na plátěnou tašku nebo baťůžek.

V dnech 28. až 31. března 2023 se v knihovně v Mikulově uskutečnilo strategické setkání mezinárodního konsorcia, které pro Evropskou komisi realizuje mezinárodní iniciativu Roma Civil Monitor (RCM).

Od října se na čtyřicet Ukrajinců, kteří bydllí v Mikulově a okolí zúčastňuje kurzu češtiny. Nyní dosáhli úrovně A1, mnozí i A2. Slavnostní ocenění jejich snahy se naučit, dorozumět, komunikovat proběhne v zámeckých prostorách.

Beseda se nekoná
Beseda se nekoná