Dozvuky ocenění Bibliotheca inspirans

04.01.2024

Jak vypadají inspirativní knihovny dneška? Cyklus nahlíží za dveře institucí, které získaly ocenění Bibliotheca inspirans 2023, protože ukázaly, že jsou nejen půjčovnou literatury, ale bezpečným přístavem, místem setkání a upevnění komunity.

Ocenění Bibliotheca inspirans uděluje Nadace OSF spolu s Českou spořitelnou knihovnám, které přinášejí příklady dobré a inspirativní praxe v oblasti neformálního vzdělávání a upevňování místních komunit. V roce 2023 ji získalo 11 knihoven, které vytvářejí bezpečný prostor pro dialog, kde se setkávají lidé různých generací i kultur a utužují dobré sousedské vztahy. Co to ale znamená v praxi?

Děti se v knihovně mohou učit vařit, překládat z romštiny, nebo se vydat na výlet podle česko-ukrajinského průvodce. Ale i dospělí můžou podniknout výpravu po zaniklých hostincích a senioři mohou sdílet své vzpomínky nebo se účastnit vzdělávacích modulů.

Chutné příběhy v Mikulově

Mikulovská knihovna učí děti v rámci cyklu Chutné příběhy nejen vařit a dodržovat postupy, ale zároveň jim přibližuje i zemi, jejíž kuchyni se právě věnují.

„Inspirovala jsem se v jedné belgické knihovně a také v knížce Můžu ochutnat, která hezky popisuje tradice a pokrmy jednotlivých zemí. Děti podle indicií hádají, jaké kuchyni se budeme věnovat. A potom si o ní povídáme, učíme se v daném jazyce popřát dobrou chuť, a nakonec si něco společně uvaříme,“ vysvětluje ředitelka Městské knihovny Mikulov Ilona Salajková, která workshopy vymýšlí a vede.

Knihovna Mikulov|foto:Jakub Špaček, Nadace OSF

Rozhovory s oceněnými knihovnami: zde